You are currently viewing Bir web sitesi oluşturma maliyetine neler dahildir?

Bir web sitesi oluşturma maliyetine neler dahildir?

Kendi web sitenizi oluşturmayı düşünüyorsanız, bu, iş dünyasındaki varlığınızı uzun süredir planladığınız anlamına gelir. Kurumsal bir web sitesi, yalnızca müşterilerinizle kendi kurallarınıza göre (örneğin sosyal ağların veya mesaj panolarının kurallarına göre değil) etkileşim kurabileceğiniz bir platform değil, aynı zamanda uzun vadeli bir yatırımdır.

Bir web sitesi oluşturmak aynı anda birden fazla gider kalemini içerir. Yeni bir web sitesinin fiyatının nelerden oluştuğunu anlamanız için bunları listeleyeceğiz.

• Bir yazılım paketinin geliştirilmesi veya hazır bir CMS’nin (içerik yönetim sistemi) satın alınması.
• Web sitesi tasarımı geliştirme. Bazı durumlarda, işletme sahibi ancak bu aşamada şirketi için kurumsal bir kimlik oluşturmayı veya sistemleştirmeyi düşünür.
• Sitenin başlangıç ​​içeriğine içerik hazırlamak. Sahip olduğunuz işletmenin türüne bağlı olarak, metinler, fotoğraflar, videolar, ses dosyaları, infografikler vb. gibi farklı miktarda ve bileşimde içeriğe ihtiyacınız olacaktır. Bağımsız olarak üretilebilir veya dışarıdan sipariş edilebilirler.
• Sitenin kurulması ve bakımı. Bu, özellikle sitenin üçüncü taraf widget’larla senkronize edilmesi ve haber akışının sürdürülmesi gibi sitenin teknik ve içerik desteğine yönelik hizmetleri içerir. Tek seferlik ödenen önceki üç puandan farklı olarak web sitesi bakımı, aylık ödemeli bir abonelik hizmetidir. Ancak büyük şirketlerde bu fonksiyon çalışanlara veya ayrı bir departmana (bölüm) devredilebilir.
• Web sitesi tanıtımı. Bu, aşağıdaki çalışmaları içerebilecek bir pazarlama hizmetidir: arama motoru optimizasyonu ve web sitesi tanıtımı, sosyal ağlarda tanıtım, içeriğe dayalı ve hedefli reklamcılık, pazar yerleri ve inceleme siteleriyle çalışma ve çok daha fazlası. Ödeme, önceki paragrafta olduğu gibi aylık olabilir veya belirli bir reklam kampanyasının süresine bağlı olabilir.

Bir web sitesi oluşturmadan önce, hem şirket içinde hem de uzman bir kurumdan uzmanların katılımıyla bir beyin fırtınası oturumu düzenlemek gerekir. Bir İnternet kaynağı geliştirme aşamasında mevcut ve gelecekteki tüm görevleri hesaba katmanıza ve kesinlikle ihtiyaç duymayacağınız modüller ve işlere para harcamanıza izin vermeyecektir.

Farklı kurumların temsilcileriyle birkaç toplantı yapmak ve sonuçlarına göre sitenin geliştirilmesi için bir teknik şartname taslağı hazırlamak daha iyidir. Bu proje, yöneticilerinin bütçeleme yapması ve size ticari teklifler sunması için ajanslara gönderilir; siz de bunları önemli parametrelere (fiyat, son teslim tarihleri, ek hizmetler) göre karşılaştırabilir ve en karlı olanı seçebilirsiniz.