You are currently viewing UX tasarımı nedir?

UX tasarımı nedir?

Tasarım oldukça belirsiz bir terimdir. Birisi tasarımcı olduğunu söylediğinde, bu endüstriyel araba tasarımından giyim ve baskı tasarımcılarına kadar her şeyi ifade edebilir. Ancak son on yılda teknoloji endüstrisinde yeni bir tasarımcı türü ortaya çıktı: UX tasarımcısı. Bu yeni iş unvanı kafa karıştırıcı olabilir, o yüzden daha iyi anlamak için daha derine inelim.

UX tasarımı nedir?

Bir kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı öncelikle bir ürünün kullanıcı tarafından nasıl algılandığından sorumludur. Kullanıcı deneyiminin ve genel ürün deneyiminin (kayıttan işlemin tamamlanmasına kadar) tüm yönlerini kapsar. Uber’in yeni kullanıcı katılım süreci, mükemmel UX tasarımının harika bir örneği olabilir.

Çoğu küçük ve orta ölçekli şirkette, UX tasarımcısı hem UX hem de UI tasarımından sorumludur. Ancak yüz milyonlarca son kullanıcının yer aldığı Google, Facebook, Uber, AirBnB ve Tesla (liste uzayıp gidiyor) gibi büyük şirketlerde tasarımcının rolü çok detaylı hale geliyor.

Bu neden önemli?

UX tasarımı, kullanıcıları çekmede ve elde tutmada kritik bir rol oynar. Yani, eğer harika bir şey yaratırsanız, daha fazla insan onu kullanmak isteyecek ve kullanmaya devam edecektir. Apple’ın ekstra ücret almasına ve milyonlarca iPhone, iPad ve Macbook’u lansman gününde satmasına olanak tanıyan şey budur. Uber, AirBnB ve Tesla gibi şirketlerin asırlık taksi, otel ve otomotiv endüstrilerini alt üst etmesine olanak sağlayan da budur. Endüstri liderleri ve yenilikçiler olmak için ürün/hizmetlerinin kullanıcı deneyiminde tamamen devrim yarattılar.

Dünyanın en değerli markalarından bazıları, kendilerini diğerlerinden farklı kılmak için tasarım odaklı felsefeleri kullandı. Tom Gilb’in 1980’lerde UX evangelistleri tarafından sıklıkla alıntılanan araştırması, bir şirketin UX’e yatırdığı her doların 100 dolara kadar gelir getirebileceğini buldu. Tasarım liderlerinin en büyük topluluklarından biri olan Tasarım Yönetimi Enstitüsü’nün (DMI) yaptığı bir başka araştırma, son 10 yılda tasarım şirketlerinin borsada önemli bir üstünlüğe sahip olduğunu ve S&P’den %228 daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan şirketler arasında Apple, IBM, Ford, Nike, Starbucks ve Walt Disney yer aldı.